Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

High School sports scores, schedules

November 2, 2011
Lehigh Acres Citizen

Football

Week 10

Friday, Nov. 4

Cape Coral at East Lee County, 7:30 p.m.

Ida Baker at South Fort Myers, 7:30 p.m.

Mariner at Cypress Lake, 7:30 p.m.

North Fort Myers at Riverdale, 7:30 p.m.

Bishop Verot at Fort Myers, 7:30 p.m.

Canterbury at Oasis, 7 p.m.

Island Christian at Cape Coral Christian, 7 p.m.

Booker at Dunbar, 7:30 p.m.

Estero at Lehigh, 7:30 p.m.

St. John Neumann at Evangelical Christian, 7:30 p.m.

Gateway Charter at Avon Park, 7:30 p.m.

Boca Raton Christian at SWF Christian, 7:30 p.m.

Barron Collier at Palmetto Ridge, 7:30 p.m.

Naples Lely at Naples, 7:30 p.m.

Lemon Bay at Gulf Coast, 7:30 p.m.

Golden Gate at Immokalee, 7:30 p.m.

C.S. Naples at First Baptist Academy, 7:30 p.m.

Port Charlotte at Charlotte, 7:30 p.m.

Out-of-Door at St. Stephen's Episcopal, 7:30 p.m.

DeSoto County at Hardee County, 7:30 p.m.

Clewiston at LaBelle, 7:30 p.m.

Venice at Braden River, 7:30 p.m.

North Port at Riverview, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 5

Florida Christian at Nicea Academy, 7:30 p.m.

Volleyball

Region Quarterfinals

Tuesday, Nov. 1

Region 5A-4

North Fort Myers def. Estero 25017, 25-9, 25-14

Naples Lely def. Lemon Bay 25-20, 25-19, 22-25, 25-11

Region 3A-3

Evangelical Christian def. West Palm Beach King's Academy 25-12, 25-11, 25-12

Palm Beach Gardens Benjamin def. Seacrest 25-23, 26-24, 19-25, 25-21

Wednesday, Nov. 2

Region 6A-4

Gulf Coast at Fort Myers, 7 p.m.

Riverdale at Barron Collier, 7 p.m.

Region 4A-3

Cardinal Newman at Bishop Verot, 7 p.m.

LaBelle at Boca Raton St. Andrew's, 7 p.m.

Region 2A-3

SWF Christian at St. Pete Canterbury, 7 p.m.

Sarasota Christian at Naples First Baptist, 7 p.m.

Region Semifinals

Tuesday, Nov. 8

Region 5A-4

Naples Lely at North Fort Myers, 7 p.m.

Region 3A-3

Palm Beach Gardens Benjamin at Evangelical Christian, 7 p.m.

Golf

Nov. 1-2

Boys' Class 2A State Tournament at Howey-in-the-Hills

Girls' Class 2A State Tournament at Howey-in-the-Hills

Boys' Class 1A State Tournament at Tavares

Girls Class 1A State Tournament at Lady Lake

Swimming

Friday, Nov. 4

Region 1A-3 Meet

at North Shore Aquatic Complex, St. Petersburg, 9 a.m.

Saturday, Nov. 5

Region 2A-4 Meet

at FGCU Aquatics Center, 9 a.m.

Cross Country

Thursday, Nov. 3

District 3A-12

at Veterans Park, Fort Myers, 9 a.m.

District 3A-11

at Community School of Naples, 3:45 p.m.

Friday, Nov. 4

District 3A-11

at Estero Community Park, 8 a.m.

Saturday, Nov. 5

District 2A-11

at Dunbar, 9 a.m.

Bowling

Tuesday, Nov. 1

District 6 at Pin Street Lanes

Girls

1. South Fort Myers 2135 - Jessica Davies 621, Jessica Leigh 448, Lindsey Conn 425, Kirri Snyder 323, Asianna Hotchkiss 318.

2. South Fort Myers 2032 - Mallory Berner 499, Cortnee Bates 473, Mackenzie Krohse 389, Nephthali Esterlin 221, Grayce Smith 247, Empress Jord Tisnor 109, Erica Garcia 94

Individuals - 1. Brittany Kawa (Cape) 463; 2, Cyd Galang (Cape) 434.

Boys

1. Island Coast 2884 - Timothy Sipper 628, Patrick Gray 580, Tyler Leclerc 570, Joseph Barch 568, Michael Kruger 539.

2. Ida Baker 2790 - Adam Causey 654, Taylor France 610, Eric Ryan 569, Alfred Casale 524, Keith Nicely 441.

Individuals - 1. Steven Brewer (NFM) 710; 2. Darren Hower (Mariner) 658.

Nov. 8-9

FHSAA Finals at Orlando

Boys Soccer

Nov. 1

Mariner, Island Coast, North Fort Myers, South Fort Myers, East Lee County at Kelly Road Classic

Nov. 1, 3

Bishop Verot, Ida Baker, Naples at Cape Coral Classic (preseason)

Girls Soccer

Tuesday, Nov. 1

Mariner at Estero, (n)

North Fort Myers 8, East Lee County 0

Wednesday, Nov. 2

Mariner at Fort Myers, 7:30 p.m.

Thursday, Nov. 3

Cape Coral at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Mariner at Ida Baker, 7:30 p.m.

Friday, Nov. 4

Ida Baker at Venice, 7:30 p.m.

Archbishop McCarthy at Bishop Verot, 6 p.m.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web