Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

High School sports scores, schedules

November 16, 2011
Lehigh Acres Citizen

Football

Regional Quarterfinals

Friday Nov. 18

Region 7A-3

Martin County at Charlotte, 7:30 p.m.

Port Charlotte at Fort Pierce Central, 7:30 p.m.

Region 6A-3

Barron Collier at Fort Myers, 7:30 p.m.

South Fort Myers at Naples, 7:30 p.m.

Region 5A-3

Golden Gate at Cape Coral, 7:30 p.m.

Lehigh at Immokalee, 7:30 p.m.

Regional Semifinals

Region 4A-3

Lake Highland Prep at Dunbar, 7:30 p.m.

Clewiston at Cocoa, 7:30 p.m.

Region 2A-3

Admiral Farragut at Evangelical Christian, 7:30 p.m.

St. John Neumann at St. Pete Canterbury School, 7:30 p.m.

Volleyball

Florida Finals

at Kissimmee

Tuesday, Nov. 15

Class 3A Semifinals

Orlando First Academy def. Tallahassee Maclay 23-25, 25-17, 12-25, 25-23, 15-12

Evangelical Christian def. Westminster Christian 17-25, 25-15, 27-25, 25-20

Wednesday, Nov. 16

Class 3A Championship

Evangelical Christian vs. Orlando First Academy, 8:05 p.m.

Thursday, Nov. 17

Class 5A Semifinals

Gainesville vs. Tallahassee Leon, 4 p.m.

Fort Myers vs. Tarpon Springs, 6 p.m.

Friday, Nov. 18

Class 5A Championship

TBD, 6 p.m.

Boys Soccer

Monday, Nov. 14

Fort Myers 8, Island Coast 1

Tuesday, Nov. 15

Cape Coral 3, South Fort Myers 0

Mariner 8, Island Coast 0

Palmetto Ridge 2, Ida Baker 1

Wednesday, Nov. 16

Canterbury at Oasis, 6 p.m.

Thursday, Nov. 17

Island Coast at Cape Coral, 7:30 p.m.

Cypress Lake at Mariner, 7:30 p.m.

Barron Collier at Ida Baker, 7p.m.

South Fort Myers at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Bishop Verot at Clewiston, 7 p.m.

Girls Soccer

Monday, Nov. 14

Mariner 8, Gateway Charter 0

Bishop Verot 5, Evangelical Christian 1

Fort Myers 8, Island Coast 0

Tuesday, Nov. 15

South Fort Myers 5, Cape Coral 0

Mariner 8, Island Coast 0

Ida Baker 8, Palmetto Ridge 0

North Fort Myers 6, Lemon Bay 0

Thursday, Nov. 17

Cape Coral at Island Coast, 7:30 p.m.

Mariner at Cypress Lake, 7:30 p.m.

Ida Baker at Barron Collier, 7:30 p.m.

North Fort Myers at South Fort Myers, 7:30 p.m.

Bishop Verot at Clewiston, 7 p.m.

Boys Basketball

Wednesday, Nov. 16

Charlotte Classic (preseason) - North Fort Myers vs. Cape Coral, 5:30 p.m.; Island Coast vs. Charlotte, 7 p.m.

Ida Baker Classic (preseason) - St. John Neumann vs. Barron Collier, 6 p.m.; Clewiston vs. Ida Baker, 7:30 p.m.

Golden Gate Classic (preseason) - St. Thomas Aquinas vs. Bishop Verot, 5:30 p.m.; South Fort Myers vs. Golden Gate, 7 p.m.

Saturday, Nov. 19

Fort Myers Classic (preseason) - Riverview vs. Mariner, 6 p.m.; Coral Gables vs. Fort Myers, 7:30 p.m.

Girls Basketball

Monday, Nov. 14

North Fort Myers 67, East Lee County 28

Island Coast at Port Charlotte, (n)

Tuesday, Nov. 15

Cape Coral 77, East Lee County 27

Ida Baker 49, Mariner 7

Island Coast 39, Cypress Lake 30

Wednesday, Nov. 16

Bishop Verot at Riverdale, 7:30 p.m.

Thursday, Nov. 17

Cape Coral at Island Coast, 7:30 p.m.

Lely at Mariner, 7:30 p.m.

Ida Baker at Charlotte, 7 p.m.

Estero at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Friday, Nov. 18

Estero at Mariner, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 19

Charlotte at Bishop Verot, 2:30 p.m.

Wrestling

Saturday, Nov. 19

Ida Baker, Island Coast, North Fort Myers at Golden Gate Duals

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web